Stagiu de practica program de studii Medicina

Stimați studenți,

• În perioada 03.07.2023- 28.08.2023 se va desfășura practica de vară în unități sanitare conform fișelor de disciplină de practică. În acest sens vă aducem la cunoștință următoarele:
  • Practica de vară cumulează 160 de ore și se efectuează în program zilnic de 8 ore (4 săptămâni, câte 20 de zile lucrătoare pe lună). În situația participării la gărzi, numărul de ore de practică cumulate din acestea nu pot depăși 40 de ore.
  • Practica va fi efectuată în următoarele tipuri de unități sanitare/secții de spital:
  • Anul I- cabinete de medicina familiei
  • Anul II- cabinete de medicina familiei/ spitale generale (preferabil în camere de gardă, centre de primire urgență-CPU și unități de primire urgență-UPU.
  • Anul III- Spitale generale-secții medicale
  • Anul IV- Spitale generale-secții chirurgicale
  • Anul V- Spitale/Clinici generale și de specialitate / Ambulatorii de specialitate/ Cabinete / Cabinete de medicina familiei
  • Practica de vară poate fi efectuată și în alte localități decât cea în care se află centrul universitar.
  • Pașii de urmat:
  • ÎNAINTE DE PRACTICĂ:
  • Fiecare student identifică locația de practică și solicită un acord verbal de la conducătorul unității (ex. pentru Brașov https://dspbv.ro/unitati-sanitare/)
  • Studentul descarcă de pe site cererea de practică, pe care o adresează Facultății pe emailul secretariatului.
  • Cererile sunt verificate de către coordonatorul de practică al Facultății (prof dr Ioan Scârneciu) în vederea conformității locului de alegere a practicii și a calificării tutorelui de practică desemnat de către unitatea sanitară.
  • Cererile sunt trimise către secretariatul Facultății până la data de 30.06.2023.
  • Facultatea emite adresă către unitatea sanitară pentru practică.
  • Studentul descarcă convenția cadru de pe site-ul Facultății de Medicină, pe care o va tipări în 3 exemplare urmând să fie completată cu datele personale ale practicantului și ale reprezentantului unității sanitare.
  • PE DURATA PRACTICII
  • Pe durata practicii studentul va trebui să respecte prevederile convenției cadru.
  • DUPĂ EFECTUAREA PRACTICII
  • După efectuarea practicii, studentul descarcă de pe site-ul Facultății Fișa de observare/evaluare a abilităților și competențelor pentru anul de studiu în care se află și o va prezenta tutorelui de stagiu, aceasta urmând să fie completată și semnată de catre acesta la finalul stagiului de practică.
  • Studentul descarcă de pe site-ul Facultății modelul de atestat de practică ce va fi completat de către responsabilul din unitatea sanitară.
  • Până la data de 28.08.2023 fiecare student va trebui să încarce pe platforma elearning a Unitbv la secțiunea practică de vară creată pentru anul respectiv de studiu, următoarele documente scanate:
    • - Convenția cadru semnată
    • - Fișa de observare/evaluare a abilităților practice și competențelor (completată/semnată și notată de către tutorele de stagiu)
    • - Atestatul de practică semnat de către unitatea sanitară
  • Secretariatul Facultății de Medicină